نقد و بررسی فیلم دور افتاده Cast Away 2000

→ بازگشت به قبل

نقاط قوت

  • فیلمی سرشار از احساسات
  • فیلمنامه‌ای جذاب
  • مفهوم عشق ورزیدن و زندگی‌کردن
  • اجرای به‌یادماندنی تام هنکس
  • تنهایی، تنهایی و تنهایی

نقاط ضعف

  • طول دادن بیش از حد
  • عدم توانایی زمکیس در نقش کارگردان
"دورافتاده"، اثر دیگری از رابرت زمکیس، مانند دیگر آثار او فیلمی سرشار از احساس است و به خاطر حوادث و داستان جالبش بیننده را ترغیب می کند تا از چگونگی به پایان رسیدن فیلم مطلع شود. اگرچه اگر به صورت جزئی به داستان فیلم نگاه کنیم، ممکن است کلیشه ای و حتی کسل کننده به نظر بیاید اما در کل فیلم ماجرایی جذاب را روایت می کند. از نظر رساندن پیام، که همان عشق ورزیدن و زیستن به خاطر عشق می باشد، فیلم عملکردی عالی دارد که این عملکرد عالی را مدیون بازی فوق العاده تام هنکس می باشد، کسی که در هنرنمایی بی نظیر خود مفهوم دوست داشتن را به مخاطبان فیلم می رساند.

قسمت هایی از فیلم که در آن چاک نولاند زندگی خود را در جزیره متروکه سپری می کند، تام هنکس به خوبی معنای تنهای مطلق بودن را به بیننده می رساند. اما به علت وقت زیادی از فیلم که برای زندگی بدون امکانات در جزیره صرف می شود و به جزئیات فراهم کردن شرایط ادامه حیات می پردازد، از جذابیت فیلم می کاهد؛ در حالی که اگر کمی ته مایه ترس و وحشت و نامیدی به آن اضافه می شد، "دور افتاده" می توانست فیلمی باشد که به راحتی فضای درون خود را به بیننده منتقل کند، ولی زمکیس در این بخش عملکرد قابل قبئلی نداشته است.

به طور کلی فیلم داستانی جالب دارد و به خوبی منظور خود را به مخاطب می رساند و همچنین بینندگان از بازی عالی تام هنکس لذت می برند اما به علت ضعف های موجود در کارگردانی و طول دادن قسمت های نه چندان جالب فیلم، نمی توان به راحتی آن را در لیست بهترین فیلم عمرمان قرار دهیم و به هیچ وجه منصفانه نیست اگر این فیلم در جدول برترین ها قرار می گرفت و یا حتی نامزد بهترین فیلم جوایز اسکار سال 2001 می بود.

وبلاگ «MNCM»
منتقد نامشخص وبسایت نقد فارسی
منو خانه سینمایی سریالی جستجو
حمایت مالی