نقد و بررسی فیلم محرمانه لس آنجلس L.A. Confidential 1997

→ بازگشت به قبل

نقاط قوت

  • روایت زیبای داستان و پرداخت عالی
  • بازی تماشایی کوین اسپیسی و راسل کرو
  • معماهای جنایی جذاب
  • شخصیت پردازی عالی

نقاط ضعف

  • ندارد
در حوالی سالهای 1950، نیروی پلیس لوس آنجلس دچار فساد زیادی شده است و شهر پر از دزدان، جنایتکاران و آدمکشان است. در این زمان سه کاراگاه که هرکدام دارای روشها و تاکتیکهای متفاوتی هستند، سعی دارند تا از این فساد پرده برداشته و به پرونده کشتار مشتریان یک کافی شاپ رسیدگی کنند.

محرمانه لس آنجلس در واقع رمانی به قلم « جیمز آلوری » بود که در سال 1990 منتشر شد و در سال 1997 توسط برایان هلگلند اقتباس شد و کرتیس هانسون آن را به فیلم برگرداند.

این فیلم با حال وهوایی نزدیک به فیلمهای کلاسیک خود مشخص است که داستان قوی و استواری پشت آن است، و این داستان بدون لکنت بیان می شود. محرمانه لس آنجلس فیلمی قابل توجه است که براحتی نمی توان از کنارش گذشت.

روایت بسیار زیبا و پراخت عالی ست. بازیها در بالاترین سطح خود و یک کارگردانی مثال زدنی از کورتیس هنسون. تنها بدشانسی فیلم این بود که در سال اکران فیملی مانند تایتانیک که هوش از سر همه برده بود عرضه شد.

۱-محرمانه لس آنجلس فیلمی جنایی-معمایی است.از یک سو دنیای آدم بدها را واکاوی می کند و از سویی دیگر سعی دارد معمای قتلی را بگشاید که سرانجام به افشاگری می رسد.

۲-فبلمنامه از چند پیرنگ متفاوت تشکیل شده که در پایان همگی به هم می پیوندند.اولین پیرنگ حکایت درگیری پلیسها در اداره پلیس با مکزیکیها است.در همین اولین پیرنگ که شخصیتهای اصلی داستان که قبلا معرفی شده اند به نوعی افشاگری می رسند.دومین پیرنگ کشف معمای قتل دوست پلیس بادوایت(راسل کرو) است.این پیرنگ ابتدا به تنهایی توسط بادوایت(راسل کرو) جان تازه ای می گیرد و سپس با کمک اد اکسلی (گای پیرس) به پایان می رسد.در این میان یک زیر پیرنگ نیز به چشم می خورد:ماجرای فساد در هالیوود. همین پیرنگهای تو در تو و نحوه جمع بندی آنها است که فیلمنامه را واجد کلاس و عیار متفاتی ساخته است.

۳-پرداخت شخصیت در فیلمنامه این فیلم در اوج است.هر شخصیت به مدد خصلتهای سایر شخصیتها کامل می شود. اد اکسلی (پیرس) سیاس و آرمانخواه در کنار باد وایت(راسل کرو) عمل گرا است که به موفقیت می رسد.در کنار این دو شخصیت جک وینسنت (کوین اسپیسی) سرخوش را هم داریم.سرخوشی او به فیلم سر و شکلی داراماتیک می دهد.او آدمی اهل معامله است.اما هم اوست که معما را حل می کند و....

۴-فکر می کنم از یک نظر گاه فیلم وامدار محله چینی ها است.در آن فیلم پولانسکی سعی میکند به ریشه های فساد در شهر لس آنجلس بپردازد.او به تماشاگر خود نشان می دهد این شهر وامدار چه آدمهای تبهکاری است.اصلا نطفه این شهر با تبهکاری بسته شده.اینجا در محرمانه... نیز با فساد در تمامی ارکان این شهر روبرو ایم. از پلیس گرفته تا کارخانه رویاسازی.

۵-با همه مانوری که روی شخصیت اد اکسلی(گاری پیرس) و باد وایت(راسل کرو) وجود دارد اما بازی منحصر به فرد کوین اسپیسی در نقش جک وینسنت پلیس سر خوش این فیلم فراموش ناشدنی است.چشمان او در هنگام ادای کلمه رولو توماسی از یاد نمی رود...

6- سکانس پس از درگیری در کلانتری در فیلم محرمانه لس آنجلس در اتاق رئیس پلیس که پلیسهای خطاکار توسط دادستان و رئیس پلیس و معاونش بازجویی میشوند نحوه برخورد باد وایت(راسل کرو) اد اکسلی (گای پیرس) و جک وینسنس(کوین اسپیسی) با سوالاتی که از آنها میشود و دیالوگهای هوشمندانه و بازیهای درخشان بازیگران این سکانس را به یک نمونه کم نظیر از پرداخت صحیح شخصیتها بدل کرده که میتواند بسیار مورد استفاده علاقمندان بازیگری و به خصوص فیلمنامه نویسی قرار گیرد.

وبسایت «نقد فارسی»
سیامک عباسپور منتقد سینما
منو خانه سینمایی سریالی جستجو
حمایت مالی